Dolina Biebrzy

Położone w północno-wschodniej Polsce Bagna Biebrzańskie, to jedne z największych zachowanych mokradeł w Europie Środkowej, zachwycające pięknem dzikiego krajobrazu i bogactwem gatunków fauny i flory. To także jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie ludzie wciąż żyją w zgodzie z rytmem przyrody i nie ingerują w jej prawa, dzięki czemu rejon wolny jest od industrialnych zanieczyszczeń. Dolina Biebrzy to malownicze lasy, bory bagienne, wielkie areały podmokłych łąk, szuwarów i wierzbowych zarośli.

Rdzeniem „Polskiej Amazonii” jest rzeka Biebrza – przy jej meandrach żyją rzadko spotykane okazy roślin i zwierząt. Dlatego też tereny położone w tej okolicy zyskały w 1993 roku, jako światowe dziedzictwo przyrody, status parku narodowego i obecnie pozostają największym, liczącym niemal 60 000 ha, tego rodzaju chronionym obszarem w Polsce. Biebrzański Park Narodowy został również wpisany na listę międzynarodowej konwencji Ramsar, której celem jest chronienie najważniejszych na świecie miejsc gniazdowania, żerowania i odpoczynku ptaków wodno-błotnych.

Tereny doliny Biebrzy są również częścią Europejskiej sieci ekologicznej „Natura 2000”, chroniącej różnorodność przyrody na różnym poziomie organizacji życia całego globu. Odnotowano tu 921 gatunków roślin naczyniowych, spośród których 67 znajduje się pod ochroną prawną oraz 275 gatunków ptaków, z czego 180 ma w Dolinie Biebrzy swoje miejsce lęgowe. To bodaj jedyne miejsce w Europie, w którym można jeszcze spotkać na wolności orlika grubodziobego, dubelta czy zagrożoną wymarciem wodniczkę. Biebrzański Park Narodowy to jedno z ostatnich miejsc w Polsce, które zachwyca dziką przyrodą, nie dotkniętą ingerencją człowieka.

Dolina Biebrzy słynie również z wielu pysznych, a przy tym ekologicznych produktów. Można tu skosztować tradycyjnie wypiekanych chlebów, jajek od kur zielononóżek, serów wytwarzanych według receptury niezmienionej od lat i innych wyśmienitych artykułów regionalnych. Produkty wytwarzane w Dolinie Biebrzy są naturalne, najzdrowsze.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczka). Polityka prywatności Akceptuję